No results found.
Search results
Search results
Search results
Search results
V luči prihajajočih ameriških predsedniških volitev se bomo posvetili čezatlanstkim odnosom stare celine in Združenih držav, ki ostajata druga drugi najpomembnejši trg.
Tudi tokrat smo pod drobnogled vzeli dogajanje v Evropski Uniji v preteklem tednu, predvsem začetek sojenja Marine Le Pen zaradi zlorabe evropskih sredstev, zavzemanju za ponovno utrditev odnosov med Unijo in Združenim kraljestvom, izpostavili pa smo varnostne razmere na Bližnjem vzhodu in ponovni poziv evropskih zunanjih ministrov k prekinitvi ognja.
ZDA in Evropa sta ključni trgovinski partnerici, z rekordno dvostransko trgovino in naložbami. Volitve v ZDA bi lahko pomenile prelomnico čezatlantskih odnosov. Trumpova administracija bi lahko prinesla unilateralizem in protekcionizem, medtem ko Harrisova obljublja multilateralizem in odprto ekonomijo, boljšo za EU. O tem med drugimi tudi s prof.Dr. Ano Bojinović Fenko, profesorico za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.
V luči prihajajočih ameriških predsedniških volitev se bomo o čezatlanstkih odnosih stare celine in Združenih držav, ki ostajata druga drugi najpomembnejši trg, pogovarjali s dr.Ano Bojinović Fenko, profesorico za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.
Tudi tokrat smo pod drobnogled vzeli dogajanje v Evropski Uniji v preteklem tednu. Predvsem se posvečamo začetku sojenja Marine Le Pen zaradi zlorabe evropskih sredstev, zavzemanju za ponovno utrditev odnosov med Unijo in Združenim kraljestvom, izpostavili pa smo varnostne razmere na Bližnjem vzhodu in ponovni poziv evropskih zunanjih ministrov k prekinitvi ognja. V drugem delu oddaje pa se bomo posvetili transatlanstkim odnosom stare celine in Združenih držav, predvsem v luči prihajajočih ameriških predsedniških volitev.
V tokratni oddaji Euranet Special bomo pod drobnogled vzeli predvsem udeležbo in odločitve mladih Evropejcev na nedavnih volitvah v evropski parlament.
V oddaji Euranet Plus smo pod drobnogled vzeli dogajanje v Evropski Uniji v preteklem tednu. Izpostavljamo pa mirovno konferenco o Ukrajini, na kateri so se svetovni voditelji v skupni izjavi med drugim zavzeli za nedopustnost uporabe jedrskega orožja.
Scenarij političnega ravnovesja v Evropskem parlamentu bi se lahko po junijskih volitvah korenito spremenil. Kaj so razlogi za generiranje skrajno desne ideologije smo med drugimi povprašali doc.dr. Matjaža Nahtigala, predstojnika Katedre za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede univerze v Ljubljani.
Kakšna vprašanja odpira letošnja tema 'Kar nas oblikuje'? Priznani literarni festival Fabula - Literature sveta bo trajal skoraj mesec dni, vodja Aljaž Koprivnikar pa obljublja bogat program. Med gosti bo tudi lanskoletni bookerjev nagrajenec, bolgarski avtor Georgi Gospodinov. Več v Izluščeno 1.marca v pogovoru z vodjo festivala Aljažem Koprivnikarjem.
Evropske volitve potekajo vsakih pet let in so največje nadnacionalne volitve na svetu. Tokrat bodo evropske volitve med 6. in 9. junijem 2024. Seveda priložnost, da uporabite svoj glas in soodločate, katero pot bo izbrala Evropa. Preverjali smo, kako mladi in manj mladi razmišljajo o Evropski uniji in prihodnosti.
Tudi v tokratni oddaji Euranet Plus smo pregledali dogajanje v Evropski unij v preteklem tednu, ki so ga zaznamovali protesti proti skrajni desnici v Nemčiji, priporočila ob dnevu varne rabe interneta, v ospredje pa postavljamo načrt Unije za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov za 90 odstotkov do leta 2040. Oddajo je pripravil Ivo Kores.
Evropske volitve potekajo vsakih pet let in so največje nadnacionalne volitve na svetu. Na zadnjih volitvah maja 2019 se je volilna udeležba močno povečala in je bila na ravni Unije več kot 50-odstotna. Letos bodo evropske volitve med 6. in 9. junijem 2024. Kakšna so pričakovanja ob letošnjih volitvah? Naše partnerske radijske postaje so postregle tudi s podobnimi pričakovanjji anketiranih, na prednostne naloge drugih vpliva poseben položaj držav.
Evropske volitve potekajo vsakih pet let in so največje nadnacionalne volitve na svetu. Na zadnjih volitvah maja 2019 se je volilna udeležba močno povečala in je bila na ravni Unije več kot 50-odstotna. Letos bodo evropske volitve med 6. in 9. junijem 2024. Kakšna so pričakovanja ob letošnjih volitvah? Več v oddaji Euranet Special v soboto 10.2. med 11.in 12.uro.
Tudi v tokratni oddaji Euranet Plus bomo pregledali dogajanje v Evropski Unij v preteklem tednu, v ospredje pa postavljamo načrt Unije za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov za 90 odstotkov do leta 2040. V nadaljevanju smo preverjali tudi, kako mladi in manj mladi razmišljajo o Evropski uniji in kakšna so pričakovanja ob prihajajočih volitvah. Več v oddaji Euranet Plus v soboto 10.2. med 11. in 12. uro.
Notranji minister Boštjan Poklukar je včeraj na Brdu pri Kranju, kjer gosti kolege iz držav Salzburškega foruma, ocenil, da se bomo lahko vrnili k polno delujočemu schengenskemu prostoru šele, ko bo vzpostavljen učinkovit pravni okvir s čim manj izjemami. Ministri Slovenije, Avstrije in Slovenije so se zavzeli, da bodo sodelovanje še okrepili, saj je to eden bolj učinkovitih načinov boja proti tihotapcem in nezakonitim migracijam.
V pregledu evropskega dogajanja v minulem tednu smo med drugim govorili o evropskem pozivu k sklenitvi humanitarnega premirja v Gazi, o ponovni vzpostavitvi nadzora na meji s Hrvaško in Madžarsko in novih pravilih za zmanjšanje emisij v cestnem prometu. Izpostavljamo pa dogovor članic, da bo Evropska Unija do leta 2030 obnovila vsaj 20 % svojih kopenskih in morskih območij.
V evropskem mesecu kibervarnosti je v ospredju pobuda, ki združuje vse članice Unije v aktivnostih ozaveščanja državljanov o spletnih nevarnostih, ki predstavljajo globalni varnostni izziv. Podrobneje smo o Mobilnih herojih, Digi info točkah, ki so jih v petek odprli na lokacijah območnih obrtno-podjetniških zbornic po Sloveniji in Festivalu digitalnih veščin z ministrico za digitalno preobrazbo dr. Emilijo Stojmenovo Duh govorili v RSI exclusive v nedeljo med 15. in 16.uro.
Evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski je včeraj v Bruslju zagotovil, da bo Slovenija za odpravo posledic poplav v kmetijstvu prejela sredstva iz evropske kmetijske rezerve. K prožnosti je sicer komisarja na zasedanju v predstavitvi škode pozvala ministrica za kmetijstvo Irena Šinko. Podrobneje v EU minuti na Radiu Si ob 11.55.
Uporaba drog je že nekaj let v porastu, po pandemiji pa se je stanje poslabšalo, kaže najnovejše Evropsko poročilo o drogah za leto 2023. Podrobneje o tem Ivo Kores v pogovoru s psihoterapevtka in svetovalka v Drogartu, dr. med. Mino Marijo Paš.